رد کردن پیوندها
5 روش قطعی درمان لکنت زبان که باید بدانید

5 روش قطعی درمان لکنت زبان که باید بدانید

5 روش قطعی درمان لکنت زبان

صحبت کن، شنیده شو
5 روش قطعی درمان لکنت زبان که باید بدانید

قبل از اینکه با بهترین روش‌های درمان لکنت زبان و تکنیک درمان لکنت زبان آشنا شوید، باید بدانید لکنت  زبان چیست و چه علائمی دارد؟

پزشکان لکنت زبان را یک  اختلال گفتاری می‌دانند که ممکن است فرد در زمان صحبت کردن برخی از صداها، هجاها و حتی کلمات را نتواند تلفظ کند و با تاخیر این کار را انجام دهد. این افراد می‌دانند که چه چیزی می‌خواهند بیان کنند اما لکنت زبان مانع تلکم کامل آن‌ها می‌شود.

این عارضه محدودیت سنی و جنسی ندارد و بنابر دلایل مختلفی می‌تواند هرکسی را درگیر خود کند. در حال حاضر کودکان بین ۲ تا ۶ سال به دلیل ضربه مغزی، استرس و اضطراب، افسردگی، سابقه خانوادگی و مشکلات روانی بیشتر دچار این عارضه می‌شوند. اما حدود ۷۵ درصد آن‌ها به مرور زمان و با ورود به دوران نوجوانی بهبود پیدا می‌کنند. 

علائم لکنت زبان

۱. تکرار کلمات یا صداها:

 شخص ممکن است کلمات یا صداها را تکرار کند. به طور مثال، “من می‌می‌میرم”.
 

۲. قطع و وقفه در گفتار:

در حین صحبت، شخص ممکن است به طور ناگهانی قاطع شود یا وقفه‌های طولانی در گفتار داشته باشد.
 

۳. عدم توانایی در شروع جملات:

شخص ممکن است دچار مشکل شود تا جملات را آغاز کند و به طور ناگهانی متوقف شود.
 
 
 

 ۴. استفاده از کلمات جایگزین:

 به جای کلماتی که سختی در تلفظ دارند، از کلمات جایگزین استفاده می‌شود.
 

۵. تلاش برای جلوگیری از لکنت:

شخص ممکن است تلاش کند تا از وقوع لکنت زبان  جلوگیری کند، که ممکن است منجر به تنش و اضطراب شود.
 

۶. تغییر در سرعت گفتار:

سرعت گفتار شخص ممکن است ناپایدار باشد و از سریع به آهسته یا برعکس تغییر کند.
 

۷. عدم توانایی در تلفظ صداها یا حروف خاص:

 شخص ممکن است مشکل در تلفظ برخی از صداها یا حروف داشته باشد.
 
لطفاً به خاطر داشته باشید که این توضیحات تنها یک معرفی عمومی است و در صورتی که خود یا کسی دیگری از علائم لکنت زبان رنج می‌برد، بهتر است به متخصص لکنت زبان  مراجعه کرده و تشخیص دقیق و مشاوره حرفه‌ای دریافت کنید.
5 روش قطعی درمان لکنت زبان که باید بدانید

5 روش درمان لکنت زبان

۱. آهسته صحبت کنید

یکی از راه های موثر برای جلوگیری از لکنت زبان این است که سعی کنید آهسته تر صحبت کنید. عجله برای تکمیل یک فکر می تواند باعث لکنت زبان ، صحبت کردن سریع به یا مشکل در به زبان آوردن کلمات شود.

کشیدن چند نفس عمیق و آرام صحبت کردن می تواند به شما کمک کند. به اطرافیان خود بگویید که میخواهید این کار را امتحان کنید و صبر آنها واقعاً می تواند به شما کمک کند.

۲. تمرین کنید

با یک دوست نزدیک یا یکی از اعضای خانواده خود تماس بگیرید تا ببینید آیا آنها می توانند با شما بنشینند و صحبت کنند. تمرین گفتار در یک محیط امن ممکن است به شما کمک کند تا با خود و نحوه به نظر رسیدن گفتار خود راحت تر کنار بیایید.

پیوستن به یک گروه همیاری با سایر افرادی که لکنت زبان دارند نیز ممکن است مفید باشد. می توانید بفهمید وقتی آنها در جمع یا حتی در گروه های کوچک دوستانه صحبت می کنند ، چه چیزی به آنها کمک می کند. همچنین ممکن است باعث شود احساس کنید تنها نیستید.

۳. ذهن آگاهی را تمرین کنید

ذهن آگاهی نوعی مدیتیشن است که به شما امکان می دهد آرام باشید و بر افکار خود یا عمل خاصی تمرکز کنید. این می تواند به شما در آرامش و کمک به تسکین اضطراب کمک کند. بزرگسالان و کودکان می توانند آن را برای کمک به لکنت زبان تمرین کنند.

برخی شواهد محدود وجود دارد که تکنیک های ذهن آگاهی می توانند در یک برنامه درمانی جامع برای لکنت زبان کمک کننده باشند. برای تعیین اینکه کدام نوع مدیتیشن ممکن است مفید باشد ، تحقیقات بیشتری لازم است.

۴. صدای خودتان را ضیط کنید

ضبط صدای خود می تواند به شما در درک بهتر پیشرفتتان کمک کند. این کار می تواند به شما کمک کند تا کلمات یا عباراتی را که باعث لکنت شما می شوند ، مشخص کنید. همچنین می تواند به شما کمک کند مواردی را بشنوید که در غیر این صورت متوجه آنها نمی شدید.

اگر حس کردید که گوش دادن به صدای خود آزار دهنده است یا باعث اضطرابتان می شود ، آرام آرام شروع کنید. بخاطر داشته باشید که شنیدن پیشرفته ای شما می تواند دلگرم کننده باشد. اما همه تکنیک ها برای همه مفید نیستند.

 

۵. به دنبال روشهای درمانی جدید باشید

اگرچه برخی تحقیقات برای پشتیبانی از کارایی دستگاه وجود دارد ، اما مشخص نیست که این اثرات طولانی مدت هستند یا خیر.

محققان به دنبال دستگاه ها و برنامه های جدیدتری هستند که بتوانند در آینده نیز کمک کنند.

 

برای درمان لکنت زبان چه بخوریم

تغذیه و لکنت موضوعی است که خیلی بحث برانگیز بوده و است. در حالی که هیچ ماده غذایی خاصی که بتواند لکنت را درمان کند وجود ندارد. اما بعضی مواد غذایی برای دستگاه گفتاری مفید است و طبق نتایج حاصل از تحقیقات مختلف می­ تواند شدت  اختلال گفتاری با تغذیه مناسب برای لکنت زبان تا حدودی کاهش یابد. لکنت زبان  زمانی پدید می آید که در جریان طبیعی گفتار وقفه ای ناگهانی و غیرطبیعی به واسطه تکرار صداها، هجاها، کلمات و حتی عبارات، کشیده گویی صداها و هجاها و کلمات و نیز به میان اندازی صداها و هجاها و کلمات دیگر و قفل شدن دهان، ایجاد شده و بعضا با رفتارهای وابسته همراه است.

مواد غذایی موثر در درمان لکنت زبان:

 
5 روش قطعی درمان لکنت زبان که باید بدانید
  • جویدن انگور فرنگی
  • بادام هندی
  • خرما خشک
  • دارچن
  • فلفل سیاه

برای مطالعه بیشتر: درمان خانگی لکنت زبان

مصرف خرما یک درمان موثر برای بهبود قدرت بیان است. چراکه این میوه بسیار مغذی می‎تواند به تحریک ماهیچهه های دهان کمک کند.

استفاده از مواد غذایی نشاط­ آور و مواد مغذی برای افزایش کیفیت زندگی در همه افراد موثر است. استفاده زیاد از شکر باعث افزایش استرس خواهد شد و استفاده از کافئین باعث ایجاد خشم و عصبانیت خواهد شد. استفاده کمتر از این مواد غذایی به همه افراد توصیه می­شود. به عنوان یک فرضیه غذاهای پر پروتئین ممکن است لکنت را زیاد کند.

درمان لکنت زبان بزرگسالان در خانه

درمان لکنت زبان در بزرگسالان معمای پیچیده ای شده است،اما تا وقتی که به یک متخصص مراجعه می‌کنید، می‌توانید برخی تمرین‌ها را در خانه انجام دهید:

تمرین‌های تنفسی:

تمرین تنفس عمیق و آهسته می‌تواند به بهبود کنترل تنفس و الگوی صحیح تلفظ کمک کند.

تمرین زبانی:

تکرار صداها و کلمات با تلفظ صحیح می‌تواند به تقویت عضلات زبان و لبها کمک کند.
 

تمرین‌های تلفظ:

تمرین با کلمات و جملات خاص می‌تواند به بهبود تلفظ کمک کند. می‌توانید از منابع آموزشی آنلاین استفاده کنید.

مشاهده فیلم و برنامه‌های تلویزیونی با زیرنویس:

این کمک می‌کند تا گوش شما با الگوهای صحیح تلفظ آشنا شود.

خواندن با صدای بلند:

خواندن کتب یا مقالات با صدای بلند می‌تواند به تمرین تلفظ کمک کند.
مهمتر از همه، مشاوره و همکاری با یک گفتاردرمان می‌تواند برای شما مفید باشد. هر چند این تمرین‌ها کمک کننده هستند، اما هر فرد ممکن است نیاز به رویکرد خاصی داشته باشد.
 

درمان قطعی لکنت زبان

درمان تضمینی لکنت زبان با ارائه ضمانت نامه کتبی توسط کلینیک گفتار درمانی اسکیلا

پیام بگذارید